Výlet do Čokozemě - Bruggy

Belgii bych s troškou nadsázky přirovnal k Paříži – v tom smyslu, že Pařížské památky jsou propojeny dobrým systémem metra, tudíž se od jedné ke druhé dostanete rychle, levně a komfortně. Stejně tak je to v Belgii. Všechna města (krásná, honosná i prťavá) jsou od sebe vlakem kousek a nejdelší vzdálenost překonáte do hodiny. To Vám dovolí luxus ve formě spánku do 10, klidnou snídani (doporučuji belgické sýry, mňamka) a cestu na kole na nádraží. V Brugách jste z Gentu za půl hoďky :)
Když jsme u toho přirovnání, tak Bruggy mi hodně připadali jako Benátky. Není tam tolik kanálů a vody, ale jednou u mapy jsem se přistihl „oki, u třetího mostu doleva“ a to to byla na mapě asi jen taková ------------- vzdálenost. Což Vám samozřejmě nic neřekne :) ale opravdu, něco na té podobnosti s Benátkami je.
Simon se mnou nejel. Bruggy nemá rád, protože jsou tam jen davy turistů a připadalo mu to tam vždy jako v centru Prahy. Měl trošku pravdu, turistů tam bylo mraky, ale to jen v centru (nemám si na co stěžovat, byl jsem samozřejmě jeden z nich)… ale co jsem se později toulal po menších uličkách (a mostech) na turisty už jsem moc nenarážel.
/---

Do Brugg se mnou takhle při poledni přijel i pěkný hlad. Rozhodoval jsem se, zda si dám menu v restauraci za cca 15€ , nebo projdu město a zkusím na co narazím. Jak to dopadlo? Bageta, wafle, další wafle, zmrzlina, něco, čokoláda, hranolky… málem jsem prasknul a nestálo to ani těch patnáct eur :) Co souvisí s jídlem a Belgií – možná už jsem se zmínil minule – národním jídlem jsou hranolky s různými omáčkami. Co ale dále charakterizuje Belgii je čokoláda.

/---

Obchůdek s čokoládami – ale opravdovými čokoládami, žádná milka nebo orion – prostě ráj pro čokoholiky, najdete všude. S četností těchto krámků je to stejné asi jako u nás s hospodami – jsou všude. Z výloh na vás koukají neforemné hromady čokošky prodávané na kila, ale i komínky srovnaných pralinek možných i nemožných druhů, tvarů, chutí, barev. Ochutnal jsem čokoládu s příchutí wassabi nebo coly (byla super) nebo viděl pralinku s potiskem belgických národních znaků, dokonce prodávali i pralinky ve tvaru ruky (ne proto, že to byly pošuci, ale vázalo se to k jedné legendě v Antwerpách)… čokoláda všude, a výborná, musím se objednat k zubaři.

<celá galerie

| vydáno 21 srpen, 22:15

Výlet do Čokozemě - úvod & Gent


Co Vám mohou přinést známosti po celé Evropě? Kromě toho, že od Francouzů pochytíte triky na palačinky, Portugalec Vás naučí jak udělat skvělou sangrii, s Finem pokecáte o pivku a drsné zimě, zjistíte jak žhavé/chladné opravdu jsou Španělky, začnete se smát britskému humoru (protože s Brity se opravdu dobře paří a po pár rundách se smějete všemu) atd… můžete tyto „mimočeské“ přátele sem tam navštívit.
Jednoho dne jsem si takhle uvědomil, že jsem ještě nebyl v Belgii. S jistotou jsem věděl, že mohu využít tzv. ESN house (vedení celoevropské organizace jejíž jsem členem). Využití spočívalo v přenocování (celkem 3×) skoro v centru Bruselu a to za skvělou cenu – něco typického z Vaší země (takže to pokryje 6 plzní zhruba za 150,–). No jo, ale co je to za dovolenou – za 3 dny se Belgie procestovat nedá :) lovil jsem v paměti dál a našel tam kamaráda Simona, s kterým jsem se prvně potkal na akci ve Varšavě a poté jsme zhruba do 6 do rána pařili a utužovali vztahy na další akci ve Francii. Dalo to zabrat, ale s koňskou dávkou štěstí jsem na něj našel kontakt (znal jsem jen tvář a s bídou křestní jméno, to google moc neschroupnul), s dalším štěstím k němu zpráva doputovala a zhruba po 3 týdnech od odeslání mi přišla odpověď – "wow, your plan sounds good. You're welcome here (in Gent)… " .
Nuže spojil jsem to (2 noci v ESN house v Bruselu a pár nocí u Simona), přibalil 6 gambáčů, koupil letenky (1989,– zpáteční u click4sky.com – toto je reklama :)…. doplánoval zbytek cesty a těšil se.
Pokračováním bylo přizvání kamarádky – následovalo jasné wtf , upřesnil jsem informace, přidal že si tenhle trip nechci užívat sám a bylo, koupil jsem další letenky. Nadcházely jen další plány či rozdělení rolí. Já třeba zajistil let, přespání, spoje mezi městy apod. Lucka měla zjistit něco o městech kam pojedeme, vzít nůžky na nehty, něco na bolesti hlavy, střevní věci atd… Bohužel přišla událost s kterou jsem vůbec nepočítal: pár dní před naším odletem se zaměstnanci Bruselského letiště rozhodli stávkovat. Kvůli tomu odkláněli spoustu letů (nebo je rovnou rušili či o pár hodin zpožďovali), ztrácela se zavazadla a vůbec všechno dohromady vám dá do hlavy brouka, jestli to máte risknout nebo ne. Já do toho šel, sám bohužel. Z čehož mimojiné vyplynulo, že jsem neměl ani nůžky na nehty, nic na bolesti čehokoliv a o historii, kultuře a specialitách měst po kterých jsem se pohyboval jsem čerpal pouze z infocenter či od domorodců (Lucky část jsem prostě nějak vypustil :)

/---

Gent

Stávka na letišti skončila asi 15 hodin před odletem. Na webu byla ještě zmínka, že tam mají přes 20 000 zavazadel a že potrvá týden než je pošlou majitelům. Říkal jsem si že to mají určitě někde v hangáru, nebo kdesi uskladněno a preventivně jsem si do krosny pakoval jen ponožky, velkou osušku a pivka – věci bez kterých přežiju 6 dní. Po příletu jsem zjistil, že těch 20 000 zavazadel nebylo uloženo na jednom místě, ale naprosto všude po letištních halách. Ještě že to letiště bylo dost velké. Batohy, krosny a kufry jsem ve dvou vrstvách viděl snad jen párkrát. Přemýšleli jste někdy o tom, jaký odér asi vydává hromada kufrů, když v každém druhém či třetím je zabalená nějaká dobrota, která se po čase začne rozkládat? nemyslete na to, bylo to hrozný a já měl radost, že jsem po vyzvednutí mojí krosny z pásu vypadl na belgický čerství vzduch.
Po pravdě jsem si to namířil do pozdemí a to na vlak miřící přímo do Gentu. Úroveň belgických drah mě mile překvapila, ČD se mají stále co učit. Co mě dál překvapilo po příjezdu:

  • všude bylo strašně moc kol – Belgie je placka, všichni jezdí na kole. Od lidí co jedou na nákup, přes kravaťáky po pěkné paní v sukních :) se Simonem jsme na kole jezdili i na pivko. Když jsem se ptal, jestli jezdí opravdu všude na kole, jakože třeba i na větší párty tak odpověděl – samozřejmě, následovalo že i vždycky dojel domů :) Mimo jiné si nepředstavujte nějaká skvělá kola, jde o herky které mají chvilku před smrtí :)
  • co mě ale dál dostalo, bylo že na každém takovém „kole“ bylo spoustu zámků – proč si ty kostitřasy lidi zamykají? – protože nezamčené kolo nechcete nebo je kradené…
  • nu a pak mě překvapila nečekaně hezká architektura

Gent jsme na kole projeli křížem krážem a k tomu, abych vypadal jako vysmátý cyklista který má mezi zuby samé mouchy, chyběly jen ty mouchv. V Gentu je neměli a taky občas pršelo, tak se mi asi umyly :)


Jinak bydlel jsem u Simona doma. Mají to moc hezky vyřešené – lidi si nekupují byty ale domy. Jsou úzké a vysoké, interiér báječný…Večer dorazila i Simonova sestra, kterou přímo postihla stávka na letišti. Vracela ze z NY a paradoxně cesta z Amsterodamu do Bruselu zabrala stejně dlouho jako let z USA do Evropy. Nějak se z toho dostala .. :) pak skvěle vařila a ještě lépe imitovala přízvuky New Yorku. Řekli byste, že se v Brooklynu mluví jinak než na Manhattanu? tak ano, mluví…

I< celá galerie

| vydáno 21 srpen, 13:04

ISLS - Xmass Party

Co na tom že je za námi polovina července, uděláme si vánoční párty, vždyť bylo 24. :)| vydáno 27 červenec, 21:46

| Starší | Novější |