tag_error <txp:comments/> ->  Textpattern Warning: Table 'digifoto.txp_discuss' doesn't exist
select *, unix_timestamp(posted) as time from txp_discuss where parentid=91 and visible=1 order by posted asc  on line 84
Digifoto.Mysteria.cz

 DubhlinnPokud nemáte žádné plány na víkend a volných pár tisíc, program je jasný :) Dublin je ideální volbou. Letenky nejsou při včasné rezervaci příliš drahé, ubytování je trošku dražší, ale rozhodně to stojí za to. Já osobně jel s cestovkou, která zařídila charterový let, ubytování a průvodce s autobusem na jeden den. Obecně je to fajn, jste v cizím městě a vše už máte zařízeno. Na druhou stranu se vám průvodce snaží ukázat maximum a tak se po celodenním cestování hodí mít při sobě doping ve formě čokolády či energetického nápoje, jelikož člověk ke konci samou únavou nevnímá a vzpomínám si, že poslední hodinu autobusové exkurze historií Dublinu jsem prostě prospal. Pokud tedy nejste tak pohodlní, nebo si vše chcete zařídit sami, není problém si přes internet rezervovat hotel, v informacích na letišti si koupit mapu města a vybrat si z různých možností jak se dopravit do centra. Těmi možnostmi myslím cestu autobusem, můžete jet přímou linkou pohodlným autobusem asi za 6 € či veřejnou dopravou, stejně tak do centra ale o cca 20 min déle ale za třetinovou cenu.


malá poznámka k fotkám
po kliknutí se zvětší; každá kapitolka má svou vlastní galerii. Otevřete ji kliknutím na nadpis kapitoly, na odkaz na konci kap. či úplně na konci jsou všechny galerie přístupné z jednoho místa


=== Dubhlinn ===

Slovo pocházející z Irštiny, znamená černá louže, popř. Baile Átha Cliath což znamená ,,město u prouťového brodu'' . (Pokud má někdo zájem mrknout se na irštinu – zde je Irská wikipedia) . Jak už jsem tedy naznačil, Dublin je hlavní město Irska, krásná to země, sama stojí za procestování. O historii města se tu rozepisovat nemusím, jelikož je k nalezení všude na internetu. Spíše bych se chtěl zmínit o několika jejích následcích ve formě památek kulturních, stavebních, piva, jídla apod.
Většina autobusů vám tedy zastaví přímo v centru města. Pokud ještě nemáte mapu, můžete si ji lehce pořídit a naplánovat si přibližně trasu. Dublin (respektive to nejdůležitější) se dá projít v klidu křížem krážem během jednoho dne. Otázkou ovšem je, na jak dlouho se pozastavíte v každém parku, krámu a restauraci :)


Na co se v Dublinu podívat? kupte si průvodce za pár korun, já ušetřím pár týdnů psaní a vy… nevím :) Spíše bych položil otázku – Na co se v Dublinu těšit? toho je také spousta, ale můžu alespoň nastínit. Tak tedy – velice přátelští lidé. Zvláštní kouzlo, které má asi každé velké město. Spousta zajímavých míst. Neskutečně mnoho perfektně upravených parků (v porovnání s našimi městy). Výborné jídlo, Guiness – co dodat. Může se vám zdát, že mluvím v superlativech, ale věřte že každý si tam něco najde. Mluvil jsem s člověkem, který na začátku zájezdu zapadl do hospody a strávil v ní celý jeho pobyt. Mluvil jsem s jiným a ten den strávil v Dublinu, druhý využil k cestování po okolí. Jiní si to tam prostě užili naprostým nic neděláním, čemuž jsem tedy také ke konci podlehl :)

>| do galerie

=== Historie kam se podíváš ===

Asi jako většina hlavních měst – krásné historické centrum, kousek dál moderní administrativní budovy, sem tam trocha průmyslu. Když jsem zmínil historii myslel jsem jí hlavně katedrály a hrady, kterých je tu opravdu nepočitatelně. Najdete tu jak velké, tak malé, jak obrovské a významné, tak zastrčené kdesi zarohem ale o to malebnější. Pokud mluvím o katedrálách a kostelích tak vstup je většinou symbolický (v těch významných) a žádný v ostatních. Pokud už zaplatíte vstup povětšinou je u kasy i celkem dobrý výběr různých suvenýrů a všelijakých předmětů souvisejících s danou památkou či s náboženstvím obecně. Pokud se dostanete do kostela jen tak že projdete dveřmi naskytne se vám stejně tak zajímavá podívaná a atmosféra jako v katedrálách placených. Jen tak na okraj, historie tohoto typu je velice fotogenická jak zevnitř tak zvenku, ale to platí zřejmě všude stejně :)

Za zmínku a návštěvu rozhodně stojí :

  • Christ church cathedral
  • St Patrick's cat­hedral
  • Church of St Augustine and John

Myslím že zrovna o kostely nouze opravdu nebude. Ty nejdůležitější poznáte prostě tak, že jsou obrovské a povětšinou nepřehlédnutelné :)
Pokud byste raději navštívili nějaké hrady a zámky tak v centru je Dublin castle a zbytek je rozptýlen po okolí Dublinu. Za malý poplatek nemusíte obdivovat jen úžasné zahrady kolem hradů ale můžete se s průvodcem podívat i dovnitř.
Já měl možnost navštívit malahide castle, doporučuji

>| do galerie

=== Kde se člověk pozastaví ===

To je samozřejmě individuální. V podstatě v Dublinu můžete stát a obdivovat co druhý krok, ale jsou místa, kde se jakýkoliv člověk prostě zastaví :)

  • famine memorial – pomník připomíná útrapy obyvatelstva vlivem velkého hladomoru v 19. století a stejně tak emigrací
  • Trinity college – můžeme najít opravdu zajímavé věci. Nachází se v ní myslím jedna z nejstarších knihoven v Irsku (atmosféra je v ní opravdu úchvatná) . Dále je zde velká expozice týkající se Knihy Keltů a nakonec opravdu zvláštní koule. Jmenuje se Sphere Within Sphere a je dílem Italského sochaře Arnolda Pomodora, mj. podobnou sochu můžeme najít i ve Vatikánu.
  • Bank of Ireland – celkem vtipná budova postavená bez oken. Když byla budována, platila se daň za okna. Jak se s tím architekti vypořádali můžete vidět na obrázku.

>| do galerie

=== Kde se to pívo vaří ===

Kdo neslyšel o Guinnessu, známé to pivo, černé, v Irsku ho točí do pint což je cca 0,6l. Je zde možnost navštívit i pivovar guinnessu a dle mého názoru je to hodně, hodně velká turistická atrakce – respektive guiness si z toho velkou atrakci udělal. Pokud to porovnám s plzeňským prazdrojem, kde vám ukážou nějaká historická fakta se základním povídáním a posléze vás provedou provozem v Guinnessu je to jinak. Provoz přijde za vámi :) Po vystání asi kilometrové fronty na zaplacení vstupu se ocitnete v sedmipatrové sklenici na pivo. Mají to vtipně udělané. V prvním patře vám ukáží počáteční fázi výroby piva, základní přísady apod. V druhém pak jak se všechno míchá a bublá…. jdete dál a dál, vlastně tedy stoupáte až se přes všechny zajímavosti dostanete do Gravity baru, kde dostanete zdarma pintu piva a dopřejete si opravdu luxusní výhled na celý Dublin, jelikož kruhový bar má po celém obvodu velká okna. Vše je moc hezky popsáno zde guinness-storehouse.com
Co mě (bohužel) překvapilo byla cena piva v běžné hospodě – a to 4€…


V Dublinu je vcelku trošku draho. Jedna z prvních věcí co nám průvodkyně řekla bylo „nepřepočítávejte“ . A měla pravdu, já vám to doporučuji také. Například oběd (Irish stew – typické irské jídlo) + pivo a 15 € pryč. Na druhou stranu to bylo v centru Dublinu a v docela hezké restauraci a navíc se tam zas tak často nedostanu a těhle pár peněz jsem s radostí za tu mňamku obětoval :)

>| do galerie

=== Vkusné a moderní ===

Ještě bych se rád zmínil o architektuře. Nijak zvláště jí neholduji, vlastně jí ani moc nerozumím ale ta dublinská mě opravdu zaujala. Třeba předměstí mi hodně připomínala anglickou architekturu, což se mě jako člověku, který vyrostl na sídlišti hodně líbilo. Ještě více mě ale zaujala architektura v centru. To neuvěřitelné skloubení moderních a starých staveb. Krásně to do sebe zapadalo, nic se netlouklo. Jeden blok z 18.stol, druhý moderní s kombinací skla a oceli ale tak hezky udělaný, že vás to nijak nepobuřovalo. Když je takhle udělané celé centrum, opravdu vás to zaujme a v té hlavě to chvilku zůstane :)


>| do galerie

Hlavní město Irska rozhodně stojí za to. Nechte se pohltit historií, skvělými a přátelskými lidmi, užijte si úžasné scenérie, procvičte si jazyk při ochutnávání irských whiskey, piv, jídel. Enjoy :)

>| vše v jednom

| vydáno 4 srpen, 17:33

Jméno
E-mail
http://
Zpráva
  Formát Texy