tag_error <txp:comments/> ->  Textpattern Warning: Table 'digifoto.txp_discuss' doesn't exist
select *, unix_timestamp(posted) as time from txp_discuss where parentid=111 and visible=1 order by posted asc  on line 84
Digifoto.Mysteria.cz

Výlet do Čokozemě - Antwerpy

Dnem v Antwerpách můj pobyt v Belgii přecházel do druhé poloviny. Nehledě na to, že jsem spal asi do desíti jsem byl ještě docela unaven, ani 40 minut ve vlaku to nezachránilo. Neměl jsem to Belgické pivko se Simonem testovat tak dlouho…
Než přejdu k městu, které má ve znaku utrženou/uříznutou dlaň, chtěl bych se zmínit o dalším užitečném postřehu – noční život a tak vůbec.
Belgický pivo je divný – zřejmě mám po pár letech v Plzni a ještě více letech testování dobrého Českého piva tak vytříbený vkus, že mi těch piv z venku moc nechutná. V Německu to kdysi bylo asi jedno pivo ze sedmi, o Španělsku ani nemluvím. Není to projev mojí velikosti nebo zkušeností – vnímám to špatně, protože mi nebude chutnat pivo asi nikde na světě! ach :) Nevím jestli by bylo dobré aby to fungovalo obráceně, jako když jsem vyrůstal v Mostě – město je to ošklivé, stejně tak lidi jsou tu divný a tak mi je krásně všude kam se podívám… Ale zpět k belgickým pivům – mají jich prý opravdu hodně, různých druhů a dokonce i barev. Mají pivo pro ženy – je červené a trošku sladké – chutnalo mi, což neznamená že jsem žena :) Co jsem testoval dál, jednalo se spíše o velmi silná piva výrazné chuti, nebo slabá – chuti zvláštní, či v lepším případě žádné. Došlo i k situaci, kdy jsem Simonovi přepočítával, že za jedno pivo v Belgii (4€) budu mít u nás celkem veselou noc. Dostalo se mi odpovědi, že závidí, ale že se tam nechodí pít jakože opravdu pít, ale pivo vychutnávají stejně jako jídlo… Mimo jiné – jí strašně pomalu, ať je to dobré jakkoliv. Kdybych to přirovnal, tak v Česku jíme stejně rychle jako jede normální Škodovka, v Belgii jí jako děda na mopedu, který občas snad i jede na druhou stranu než vy…
S čím ještě souvisí noční život jsou místa, kam jdete. Moc se mi líbila rozdílnost od „obyčejných“ českých hospod. V průběhu cest jsem ani na tu klasickou hospodu nenarazil. Většinou jde o stylové bary, či něčím typické podniky. Od historie, přes retro, po budoucnost… :)

V Antwerpách je údajně nejhezčí nádraží v Belgii – posuďte sami

A také architekturou, kterou jsem se kochal i když jsem ji viděl asi po.. osmé? :)

Naproti jedinému mrakodrapu v Belgii, ke kterému Vás zavede ulice plná nejslavnějších módních značek, rád doporučím jeden prťavý červený obchůdek, který s patřičnou dávkou štěstí možná najdete. Budete si moci vychutnat naprosto luxusní wafle nebo ještě zajímavější…cosi. Jde o těsto, které před vámi zformují do koule a hodí do friťáku. Těsto projde procesem prskání a opékání, načež ho dostanete v kornoutu se značnou vrstvou moučkového cukru. Koule jsou úžasné. Jen si dávejte pozor na štědrou vrstvu moučkového cukru, hlavně pokud by vás napadlo stoupnout si proti větru a měli na sobě černé tričko… ano, celý den jsem chodil se znatelnou vrstvou moučkového cukru, který zaboha nešel dolů :)
Antwerpami se můžete procházet křížem krážem a stále máte co objevovat – od zapadlých uliček, sprejerských zdí, zatoulaných psů, přes monumentální stavby, luxusní módní obchody, historické domy, po fontány zobrazující historii města. U jedné takové mi Simon tu historii vyprávěl, aneb jak nějaký hrdina bojoval s bubákem, usekl mu dlaň a hodil ji do moře. Klasika… nejsem si jistý tím překladem, dál už jsem to nikde nehledal (wikipedia.com ;) Totiž před vyprávěním toho příběhu předcházelo zastavení jedné slečny, která nám strčila balíček letáčků – když se s nimi prokážeme v určitých restauracích, dostaneme pivo zadarmo. Reklamní akce, kroutíte hlavou, ale neberte to :) sluníčko svítilo, místo bylo jen na zahrádkách, belgické pivo bylo silné a po druhém jsme si museli říci, že dost… proto nevím jestli si ten příběh s utrženou, možná useknutou dlaní pamatuji dobře. To že v takovém tvaru (prostě kus ruky od zápěstí ke konečkům prstů) prodávají i pralinky a čokolády nezapomenu.
Při cestě zpět, jestli si dobře pamatuji, jsme potkali už jen pár hasičských aut (7) a vyklizenou hlavní třídu, prý někde utíkal plyn. Vzali jsme to oklikou na nádraží a hurá do Gentu. (Na kole dom, jídlo, sprcha, na kole přes celé město ke kámošovi – opravdu dobrej bubeník – na pivko a spát).

Celá galerie

| vydáno 28 srpen, 22:39