tag_error <txp:comments/> ->  Textpattern Warning: Table 'digifoto.txp_discuss' doesn't exist
select *, unix_timestamp(posted) as time from txp_discuss where parentid=101 and visible=1 order by posted asc  on line 84
Digifoto.Mysteria.cz

Visiting Paris

Co jsem se tak koukal a sám četl, tak o Paříži je toho napsáno mraky a proč to opakovat? Radši napíšu jen sem tam nějaký střípek z cest…
Do města historie, palačinek a hromady nýtovaného železa jsem to bral, to byste neřekli, přes Karl Marx Stadt – místo pyšnící se hezkou univerzitou se záviděníhodnou menzou, troškou historického centra, rybníku a hlavou Karla Marxe v nadživotní velikosti – Chemnitz. Zavál mě sem osud, kamarádka a vidina low-cost tripu do Paříže za 35€ (2 noci + cesta, to si s radostí posunete zkoušu a jedete). Proč to vyšlo tak levně se zmíním na konci…z důvodu „výstavy práv žen v Iranu“ jak mi nakukala kamarádka to nakonec nebylo :) ale nemám jí to za zlé, myslím že pravý důvod naší cesty znal z 3 autobusů plných lidí jen hlavní organizátor. Což vás nakonec ani moc netrápí, když víte že budete mít 2 volné dny.

„Sorry, only for emergency use…tak nic“
Veselo bylo už na začátku, kdy jsme zjistili že jedeme se skupinou lidí od Brna na východ (iran, iraq… kdo ví, čína už ale ne). Starší osazenstvo této skupiny bylo v pohodě, až na to že nepochopili pravidla pro „emergency toilette“ v autubusu – že se používá pouze v případech nouze, ne kdykoliv a hlavně ne na benzinové pumpě při zastávce na WC… jiný kraj jiný mrav. Při takové frekvenci se wc po pár hodinách zaplnilo. Druhá polovina snědých lidí odkudsi byla roztomilá – x malých capartů plných energie, kterou měnili převážně v hlasivkách do pozdních hodin. Před odjezdem jsme se báli že právě ti budou dělat největší binec, ale bez problémů je předčili zbylí účastníci zájezdu – němci slavící postup do finále Eura 08.

Na začátek pár pařížských typů, které jsem si já uvědomil až na konec:

  • pokud máte možnost, vemte s sebou drahou polovičku, s ní(m) si to užijete rozhodně víc (myslím :)
  • nespěchejte, stejně nestihnete všechno co chcete a určo se ještě někdy vrátíte
  • pokud si chcete sednout do typické kavárny, neříkejte si „sem ne, ta je drahá protože je u tak slavného či zajímavého místa“ – všechny jsou u slavných či zajímavých míst
  • nebuďte naivní a neberte si skripta :)

První zastávka kterou nemusím popisovat. Byli jsme tam odpoledne, ale večer vypadá lépe


Pro studenty není výstup nahoru až tak drahý, pod 10€ a za ten výhled to stojí.Ovšem Eifelofka není jediné místo se zaručeně luxusním výhledem na Paříž. Zdarma je to po výšlapu kopce k Sacre Coeur, vlezné je zdarma a atmosféra uvnitř svatostánku k nezaplacení.Opravdu nevšední „výhled“ najdete u Place de Pompidubudova je tak trošku naruby – jakože vedení, schody atd. jsou zvenku a uvnitř je prostě jiná :) . Před zajímavostí obsahující galerie, kina, restaurace… se můžete posadit a koukat na místní (asi)umělce – znáte ty indiány jak foukají do dlouhého cosi (dřevěná trubka, tak 1–2m) – tak tam byli 3 kluci a jaksi do toho dávali i beatbox. Mazec :) dejte si k tomu půlku bagety z blízké bageterie a s druhou se posaďte k nedalekému náměstíčku, které má na jedné straně katedrálu určitě starší než já :) na druhé straně je hodně moderní Pompidou, uprostřed je jezírko s… jak to nazvat, to mrkněte sami… vše lemováno kavárničkami.


Get lost?
Eifelovka, kromě toho že je fak pěkná slouží dobře jako orientační bod. Navíc pokud máte dobrou mapu tak ztratit se v Paříži je už umění – tedy já jsem asi umělec, protože jsem to dokázal. Ale chci jen říct že ulice jsou dobře značeny, kdyby náhodou tak skoro na každém rohu je stanice metra podle které už se zorientujete (jsou tam dobré mapy kdybyste neměli vlastní)


Pořád se něco děje…
Paříž je přeplněna muzei, výstavami, lidmi (nepotkal jsem jediného pejskaře ani pejska), nu a myslím že jsme narazili i na jednu stávku, respektive její pozůstatky. Nebo mi někdo vysvětlete pár tun papírů před hodně důležitou budovou (blizko Notre Dame).Na Louvre si vyhraďte tak týden :)
Bazének kolem pyramidy asi neslouží primárně k tomu, aby si v něm turisti máčeli nohy…ale když toho našlapete tolik co my, s radostí té ledové vody využijete.


Je toho ještě tolik co napsat a ukázat, ale pro více informací použijte google nebo si mě odchyťte :)
Ještě abych se vrátil k začátku a proč to celé bylo vůbec tak levné – poslední den nás nahnali do autobusu, odvezli na výstaviště kde podobných autobusů bylo přibližně nepočitatelně (prý 17 tisíc lidí). Pak nás prošacovali, šli jsme do jedné haly výstaviště kde zřejmě probíhalo upozornění na špatná práva (asi) žen v Iranu a to celé ve formě kulturní akce (co jsem viděl první hodinu). Bohužel podle mého názoru tam 90% lidí přišlo pro bagety které byly zadarmo, a pokud ne tak se tak aspoň chovali (jako blázni odcházející s plnou náručí baget, o které se předem málem poprali). Což (nejen) mě znechutilo a zmizel jsem… strávili jsme pak odpoledne pod francouzským sluníčkem a bylo nám taky pěkně. A pokud nějaká společnost chce měnit práva ve své vlastní zemi, měli by začít u sebe – u svojí kultury – a né rozdáváním baget… zajímací konec celého tripu.

Celá galerie

PS: pěkné prázdniny :o)

| vydáno 4 červenec, 00:56

Jméno
E-mail
http://
Zpráva
  Formát Texy