růžový comeback

kdyby se na neaktulizované blogy prášilo, tak ten můj by zapadal a už by ho nikdo nikdy nenašel :) Naštěstí se v křemíkové sféře prach tak nějak nevyskytuje a když se ke svému odkladišti myšlenek po roce vrátíte – vypadá pořád stejně :o) – teda skoro stejně, nevím proč, ale smazalo se asi 100 MB fotek které už nemám ani u sebe na disku a hold zbyly jen moje komentáře…

Tenhle obrázek vznikl v průběhu jednoho výletu, kdy se mi prostě líbila jedna kytka, jen jsem ji vycvaknul shora bez přemýšlení a hned zase běžel dál. Víte že se mi zprvu (na LCD foťáku) ta fotka vůbec nelíbila? chtěl jsem ji hned smazat. Když jsem se na ni podíval na trošku větším LCD (15,4''), zjistil jsem, že je to nejlepší fotka z celého dne…. zajímací. Takže nedávejte vždy na první dojem a pohled.

jen si řikam, kolik fotek už jsem takhle smazal… :)

PS: povedlo se mi zachránit aspoň fotky z expy

| vydáno 19 červen, 19:35

Mé další poprvé...

... už ani nevím kolikáté, ale tohle bylo jedno z nejzajímavějších. Ještě bych se předem rád vy/o/mluvil za nedostatek příspěvků na digifoto v poslední době. Důvody jsou více či méně zajímavé, ale o nich to dnes není.
Začal jsem totiž fotit na analog, tj. žádný digitál, žádný photoshop, žádné že cvaknu a vidím výsledek, nene, je to kapánek těžší. Pokud někdo ví o co jde (respektive umí vyvolávat, fotit na analog…) ať přeskočí k dalším odstavcům, popíšu zde pravdu, kterou Ti zkušení již dobře znají. Ta pravda je asi taková : je to těžký přechod z digitálu na analog, opravdu fuška. Musíte najednou koukat černobíle, musíte už předem promýšlet mnohokrát kompozici, protože máte 36 snímků za 70 kč (negativní film Fomapan 100 kupovaný u rybárny). Musíte nosit rukavice v zimě (kovový Zenit v -15°C, co dodat) a vůbec všechno výše zmiňované je jen špička ledovce. Změnil jsem názor na fotografii a to asi v tom smyslu, že dokud neuděláte stejnou fotku (ČB+vyvolání) digitálem a analogem tak nemáte právo říkat si fotograf (samozřejmě že máte, do toho vám mluvit nemůžu, ale já se tím začal řídit). Ono totiž zachycení nějakého hezkého snímku na políčko filmu je minimální část celého procesu, než držíte fotku v ruce. Prvně je to vyvolání filmu, a to ještě ten film musíte nafotit dobře, nesmí vás zklamat foťák a nesmíte film osvítit, přetrhnout… Zjednodušeně vyvolání proběhne tak, že svitek filmu potmě namotáte na cívku, tu dáte do světlotěsné nádoby. Do té nalijete vývojku, chvilku s tim operujete, poté vývojku vylejete, nalejete vodu, vylejete vodu, nalejete ustalovač, vylejete ustalovač, nalejete vodu, lejete vodu, proléjváte to, propíráte až vodu vylejete. Nádobu otevřete, film sundáte z cívky a tadá 1/3 (i s focením) procesu máme za sebou.
Další část : ani nevím, jestli to má nějaký název, ale zjednodušeně jde o to, že políčko filmu dostanete na fotografický papír. Jak to probíhá? Měli byste mít temnou komoru, ne malou, ne velkou. Měli byste mít zvětšovák, nějaké ty fotografické papíry, chemikálie a trpělivost. Popsat tenhle proces by bylo na dlouho, ve stručnosti ale můžu říct, že to není nic lehkého a hodně zjednodušeně je to mechanický photoshop. Máte totiž možnost ořezu, kompozic, zvětšování, zmenšování, zostřování, přeexponování, podexponování, retušování, nějaké ty speciální efekty….. a opravdu na dlouho :) Až si s touhle částí vyhrajete (jako že se s jednou fotkou dá blbnout hodiny) tak fotografický papír správně naexponujete, dáte ho do vývojky, vyperete, následně do ustalovače, nakonec do vody. Usušíte a? a držíte svou první fotku v ruce :)
Takhle asi probíhala moje neděle, pár prvních analogových obrázků ukážu. Nejsou moc publikovatelné ale jsou to ty první (třeba si je dám za rámeček, třeba je časem vyhodím, to teď nedokážu říct).


Vše foceno na Zenit 11, základní objektiv 50, filmy : Fomapan negativní ISO 100,200

úplně první fotka – vyvolaná záměrně, kvůli tomu osvícenému prhuhu uprostředšotek – takzvaná šotková metoda, bůh ví jak, smíchaly se nejspíše chemikálie a kdo ví co ještě....šišky trošku abstraktníposlední z prvních
A v závěru musí poděkovat Adamovi Š. a Mírovi, kteří mi poskytli vybavení, prostory a zkušenosti.

Comment [1092] | vydáno 20 únor, 22:28

Ranní zimní focení

Půl desáté, zima jak v ruským filmu, perfektní světlo. Nemůžu se rozhodnout, který záběr se mi líbí víc, tak sem dávám oba.Snímky si s technickou kvalitou zrovna netykají, snad vám to nebude moc vadit. :) Hezkou zlatou neděli.

| vydáno 18 prosinec, 14:46

| Starší |